Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów - 2010
23:53:37 21/7/2010

Dnia 10 lipca 2010 r. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się finał regionalny X edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, połączony z VII Wojewódzkim Dniem Pszczelarza. Organizatorem etapu regionalnego konkursu był Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, zaś współorganizatorami – Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Szczecinie oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie.
Mimo upałów sobotnia impreza wzbudziła duże zainteresowanie wśród Szczecinian oraz turystów, którzy licznie przybyli na Zamek Książąt Pomorskich podziwiać przygotowane specjalnie dla nich atrakcje. Dziedziniec Główny Zamku Książąt Pomorskich wypełniony był wystawcami, prezentującymi i sprzedającymi produkty regionalne i tradycyjne z Województwa Zachodniopomorskiego. Degustacji specjałów towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych i młodzieżowych z całego województwa. Niemałą atrakcję stanowił pokaz miodobrania i podstawowych prac pszczelarskich oraz wystawa prac plastycznych.
Na Dziedzińcu Menniczym prezentowały się Lokalne Grupy Działania z naszego województwa, wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Stowarzyszenia „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju. Stoiska wystawiennicze LGD poświęcone były prezentacji regionów Pomorza Zachodniego, degustacji oraz sprzedaży produktów lokalnych. Na naszym stoisku królowały przede wszystkim wypieki. Można było skosztować między innymi struclę z makiem, piernik z kwiatem lipy oraz przepyszne pierniki dojrzewające. Nie zabrakło również wyrobów rękodzielniczych, a przepiękne koronki stworzone techniką frywolitki znalazły rzeszę nabywców. Jednak impreza była przede wszystkim ucztą dla podniebienia. Inne Lokalne Grupy Działania kusiły nas takimi lokalnymi specjałami, jak miodownik, wędzona sielawa, konfitura z czerwonych pomidorów z rumem czy nalewka na krowim mleku. Nie sposób było się oprzeć i nie skosztować choć odrobinę każdego produktu.
Konkurs na najlepszy produkt regionalny cieszył się w tym roku ogromnym zainteresowaniem, o miano najlepszego w naszym województwie konkurowało 86 produktów. Przyznano nagrody w czterech kategoriach. Reprezentantka naszej LGD, Pani Marta Zauliczna zajęła trzecie miejsce w kategorii napój regionalny za swój wyborny wyrób – napój z kwiatu czarnego bzu. Laureatem konkursu została także firma „Modehpolmo”, członek Lokalnej Grupy Rybackiej „SIEJA”. Wyrób firmy – złota sieja wędzona „Miedwianka” – zdobył pierwsze miejsce w kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego. Przyznane nagrody są wielkim wyróżnieniem, a napawają dumą tym bardziej, że w jury konkursu zasiadała pani Hanna Szymanderska, wielki autorytet w świecie kulinarnym, autorka wielu książek opisujących historię, tradycję i kulturę jedzenia.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który jest świetną okazją do wypromowania nie tylko lokalnych produktów kulinarnych, lecz również całego obszaru naszej LGD.
Lato z Sydonią – Marianowo 2010
22:28:08 6/7/2010

W dniach 26 i 27 czerwca 2010 roku odbyła się już po raz dwunasty impreza promocyjno-kulturalna pod nazwą „Lato z Sydonią – Marianowo 2010”. Wydarzenie to przyciągnęło nad Jezioro Marianowskie prawdziwe tłumy, a przepiękna pogoda wprawiła wszystkich uczestników we wspaniały nastrój. Na doroczny zlot przybyły reprezentacje czarownic z różnych zakątków naszego województwa i nie tylko. Panie prezentowały się wspaniale w różnobarwnych, pomysłowych strojach i na oryginalnych miotłach. Liczną reprezentację wśród czarownic miały panie z terenu sześciu gmin objętych naszą Lokalną Strategią Rozwoju „WIO! Współpraca – Integracja – Odnowa”, tj. gmin: Stargard Szczeciński, Chociwel, Suchań, Marianowo, Kobylanka, Stara Dąbrowa.
Tegoroczne „Lato z Sydonią” jak zwykle było doskonałą okazją dla wielu wystawców do zaprezentowania swojej działalności i wyrobów. Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju zorganizowało wspólne stoisko, współfinansowane w ramach PROW 2007-2013, gdzie promowało swoją działalność i obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju „WIO! Współpraca – Integracja – Odnowa”. Pracownicy biura LGD „WIR” udzielali wszystkim zainteresowanym informacji na temat stanu wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju oraz planowanych w najbliższym czasie działań. Wspólne stoisko tworzyły z nami panie z Kół Gospodyń Wiejskich m.in. z Chociwla, Krzywnicy, Reptowa i Nosowa oraz przedstawiciel Lokalnej Grupy Rybackiej „SIEJA”. Zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się przede wszystkim wyroby wymienionych wyżej członkiń naszej Lokalnej Grupy Działania. Rzeszę nabywców znalazły przepiękne, precyzyjnie wykonane wyploty, koronki, serwetki i ręcznie malowane garnki. Niemałą atrakcją były też wyroby uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także smakołyki przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dzwonowo.
Wszyscy goście bawili się świetnie za sprawą muzyki i mnóstwa atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Imprezie towarzyszyły m.in. wystawa obrazów „Malownicze Marianowo” przygotowana przez uczniów i studentów szkół plastycznych, „Karczma Sydonii”, serwująca staropolskie potrawy, loteria fantowa ze wspaniałymi nagrodami, Wesołe miasteczko oraz malowanie twarzy, będące niemałą atrakcją dla najmłodszych uczestników „Lata z Sydonią”.
Dni Suchania 2010
18:01:47 19/6/2010
W dniach 12 i 13 czerwca odbyła się doroczna impreza Dni Suchania, która była wspaniałą okazją do integracji oraz wspaniałej zabawy mieszkańców sześciu gmin objętych Lokalną Strategią Rozwoju „WIO! Współpraca – Integracja – Odnowa”, tj. gmin: Stargard Szczeciński, Chociwel, Suchań, Marianowo, Kobylanka, Stara Dąbrowa. Nie zabrakło również działań promujących rękodzieło ludowe, tradycyjne potrawy oraz poszczególne gminy naszego obszaru działania. Wystawcy zebrani na Dniach Suchania przygotowali piękne stoiska wystawiennicze.
Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju promowało na tej imprezie swoją działalność i obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju „WIO! Współpraca – Integracja – Odnowa”. Przygotowaliśmy stoisko wystawienniczo – promocyjne, gdzie uzyskać można było informacje na temat stanu wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju oraz planowanych w najbliższym czasie działań. Wspólne stoisko za sprawą pań z Kół Gospodyń Wiejskich, przede wszystkim z Dalewa i Gogolewa, Chociwla, Suchania, Słodkowa, Nosowa i Brudzewic wyglądało bardzo malowniczo i nie sposób było oderwać od niego wzroku. W przygotowaniu wspólnego stoiska brała udział ponadto Lokalna Grupa Rybacka „SIEJA”. Zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się przede wszystkim wyroby wymienionych wyżej członkiń naszej Lokalnej Grupy Działania. Rzeszę nabywców znalazły przepiękne, precyzyjnie wykonane wyploty, koronki i serwetki.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. występy miejscowych zespołów oraz konkursy dla dzieci. Największy zachwyt, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników imprezy, wzbudził koncert Majki Jeżowskiej, która na swój występ przyciągnęła prawdziwe tłumy. Można śmiało powiedzieć, że był to udany weekend.
Zdjęcia dostępne w dziale "Galeria" - "Dni Suchania 2010/06/12"
”BABA ŁOBESKA”
21:02:08 1/4/2010
Po raz kolejny obyła się impreza promująca polskie tradycje wielkanocne pod nazwą ”BABA ŁOBESKA”.
Głównym organizatorem imprezy jest Starostwo Łobeskie. Impreza corocznie odbywa się w Niedzielę Palmową. Inauguracją jest Msza Św. i zgodnie z tradycją święcenie palem wielkanocnych , a następnie kolorowy korowód ulicami Łobza przemieszcza się na plac, gdzie odbywa się wystawa i sprzedaż ozdób świątecznych, wypieków, potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń, Stowarzyszenia, lokalnych twórców ludowych , świetlice wiejskie i szkoły.
Każdy z uczestników może swój wyrób zgłosić do konkurów w następujących kategoriach: „Wypieki i Baby”, „Potrawy wielkanocne”, „Ozdoby wielkanocne”,” Palmy wielkanocne”. Podczas gdy profesjonalne jury ocenia zgłoszone do poszczególnych konkursów wyroby, odbywają się występy zaproszonych zespołów ludowych oraz pokaz i sprzedaż prac, wyrobów przygotowanych przez wystawców. 28 marca w Łobeskiej Babie uczestniczyli członkowie LGD : Koło Gospodyń Wiejskich z Sulina, Morzyczyna i Zieleniewa, Koło Gospodyń z Chociwla oraz twórcy z gminy Stara Dąbowa. Nasi członkowie zaprezentowali wypieki, potrawy, ozdoby wielkanocne, które zostały wysoko ocenione przez jury konkursowe.
NAGRODĘ GŁÓWNĄ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO w kat. „Wypieki i Baby” otrzymała Pani Jolanta Lipińska z KGW Sulino, gm. MARIANOWO. Koło Gospodyń Wiejskich z Sulina otrzymało także nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie „Potrawy wielkanocne” za kaczuszki i owieczki na groszku oraz NAGRODĘ SPECJALNĄ Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie. Pani Krystyna Kurczaba z Koła Gospodyń w Chociwlu zdobyła główną nagrodę w kat. „Ozdoby wielkanocne”.
Wszystkim laureatom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za wspaniałą imprezę na którą zostaliśmy zaproszeni.
Zdjęcia dostępne w dziale "Galeria" - "Baba Wielkanocna Łobez"
Biesiada Wiejska – Koszewo 2010
14:36:31 11/6/2010
W dniu 29 maj 2010 roku odbyła się po raz siódmy Biesiada Wiejska w Koszewie, organizowana przez Gminę Stargard Szczeciński, a dofinansowana w ramach działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007-2013.
Organizatorzy postawili sobie za cel integrację mieszkańców obszaru objętego lokalną strategią, promocję inicjatyw lokalnych, twórczości ludowej i kultywowania tradycji regionalnych. I rzeczywiście impreza była okazją do integracji oraz wspaniałej zabawy mieszkańców sześciu gmin objętych Lokalną Strategią Rozwoju „WIO! Współpraca – Integracja – Odnowa”, tj. gmin: Stargard Szczeciński, Chociwel, Suchań, Marianowo, Kobylanka, Stara Dąbrowa. Nie zabrakło również działań promujących rękodzieło ludowe, tradycyjne potrawy oraz poszczególne gminy. Wystawcy zebrani na Biesiadzie Wiejskiej w Koszewie przygotowali piękne stoiska wystawiennicze.
Swoje wyroby i działalność na wspólnym stoisku wystawienniczym, współfinansowanym w ramach PROW 2007-2013, promowały: Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu sześciu gmin. Wszyscy wystawcy otrzymali podziękowania oraz ciekawe nagrody za udział w konkursie na najładniejsze stanowisko wystawiennicze.
W tym roku po raz pierwszy na Biesiadzie Koszewskiej zorganizowany został konkurs wiedzy na temat Lokalnej Grupy Działania – Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju. Młodzież biorąca udział w konkursie wykazała się bardzo dobrą znajomością naszej LGD, a na wszystkich uczestników konkursu czekały atrakcyjne nagrody przygotowane przez Gminę Stargard Szczeciński.
Zdjęcia dostępne w dziale "Galeria" - "Biesiada Wiejska-Koszewo 2010"
Chociwelska Wiosna 2010
14:35:54 11/6/2010
W dniach 29 i 30 maja odbyła się doroczna impreza pod nazwą Chociwelska Wiosna 2010, która mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wzbudziła zainteresowanie wśród lokalnej społeczności i nie tylko. W niedzielę 30 maja na stadionie miejskim w Chociwlu zgromadziły się tłumy kibiców podziwiających zawodników walczących o Puchar Polski Strong Man. To wydarzenie było doskonałą okazją dla wielu wystawców do zaprezentowania swojej działalności i wyrobów. Wśród stanowisk znaleźć można było między innymi stoiska chociwelskich sołectw, promujące takie miejscowości jak Kania, Bród, Lisowo, Długie, Wieleń, Starzyce czy Kamienny Most.
Również Stowarzyszenie „WIR” – Wiejska Inicjatywa Rozwoju promowało swoją działalność i obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju „WIO! Współpraca – Integracja – Odnowa”. Przygotowaliśmy stoisko wystawienniczo – promocyjne, gdzie uzyskać można było informacje na temat stanu wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju oraz planowanych w najbliższym czasie działań. Wspólne stoisko za sprawą pań z Kół Gospodyń Wiejskich, przede wszystkim z Chociwla, Suchania, Krzywca i Kobylanki, oraz pracowników Towarzystwa Rozwoju Gminy Marianowo wyglądało bardzo malowniczo i nie sposób było oderwać od niego wzroku. Zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się przede wszystkim wyroby wymienionych wyżej członkiń naszej Lokalnej Grupy Działania. Rzeszę nabywców znalazły przepiękne, precyzyjnie wykonane wyploty, koronki, serwetki i ręcznie malowane garnki. Niemałą atrakcją były też wyroby uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzwonowie. Widownię przyciągała jednak przede wszystkim pani w przepięknym stroju morzyczyńskiej dyni, z którą każdy chciał sobie zrobić fotografię. Wszyscy wystawcy otrzymali nagrody i podziękowania z rąk Burmistrz Chociwla, Pani Ewy Ludwińskiej i z pewnością wrócą tam w przyszłym roku.
Zdjęcia dostępne w dziale "Galeria" - "Chociwelska Wiosna 2010"