Nasze dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. 09-2012
Nasze dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.
Stowarzyszenie „WIR” -Wiejska Inicjatywa Rozwoju z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim, Rynek Staromiejski 5 było organizatorem szkolenia wyjazdowego pn.”Edukacja ekologiczna, a ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego dla 45 mieszkańców z obszaru sześciu gmin: Chociwel, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard Szczeciński, Suchań w dniu 15 września 2012 r.
Celem szkolenia było pokazanie wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego jako markowego produktu turystycznego będącego atrakcją turystyczną dla regionu, a jego ochrona.
Niewątpliwie do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w województwie zachodniopomorskim należy Park Dendrologiczny w Przelewicach. Najczęściej będąc w Parku podziwiamy wspaniałą kolekcję ponad 1200 gatunków drzew, krzewów i innych roślin. Nie wszyscy znamy jednak historię powstania tego cennego obiektu przyrodniczego. Uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać bardzo ciekawego wykładu Pani Katarzyny Misiak, która zaprezentowała nam historię Ziemi Przelewickiej od średniowiecza, do momentu założenia parku w 1933 do 1938 roku przez ówczesnego właściciela posiadłości Conrada von Borsing, aż do czasów współczesnych. Z dawnej posiadłości zachowały się budynki inwentarskie z gorzelnią, oborą, unikatową mleczarnią oraz odnowionym pałacem i oranżerią. Zarówno pałac z 1814 roku jak i oranżeria zostały odrestaurowane dzięki dużemu zaangażowaniu władz lokalnych, pracowników parku przy dużym wykorzystaniu funduszy unijnych. Cały obiekt objęty jest opieką konserwatorską i w dalszym ciągu potrzebne są ogromne środki, aby zrealizować kolejne etap tj. utworzenie na bazie istniejących zabudowań muzeum wsi zachodniopomorskiej.
Kolejnym etapem szkolenia było pokazanie perły architektonicznej w Powiecie Pyrzyckim Sankturarium Matki Bożej Brzeskiej. Historia wybudowania kościoła wiąże się z wyprawą chrystianizacji biskupa Ottona na Ziemie Zachodniopomorskie, kultem Madonny z Dzieciątkiem- gotyckiej rzeźby z XV wieku, przepięknymi malowidłami Michała Pahla.
Pokazane elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego porównano z istniejącym potencjałem na obszarze LGD, sprawdzianem wiedzy były przygotowane pytania konkursowe dotyczące zabytkowych pałacyków i dworków oraz parków podworskich na obszarze sześciu gmin- członków Stowarzyszenia.
Zarówno w powiecie pyrzyckim, czy też stargardzkim zachowało się wiele cennych obiektów przyrodniczych, architektonicznych , które mogą być wizytówką dla regionu, atrakcją dla mieszkańców i przybywających gości, niestety zdarzają się miejsca zdewastowane, zniszczone, które zamiast rekreacji pełnią funkcję dzikich wysypisk i śmieci. W dalszym ciągu niezbędna jest zmasowana edukacja ekologiczna począwszy od najmłodszego pokolenia po naszych seniorów.
W ramach szkolenia uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe oraz wyżywienie, projekt został dofinansowany ze środków unijnych w ramach w ramach działania „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja”, objętego PROW na lata 2007-2013
Małgorzata Krysiak








