Wyjazd do Bałtowa
Wyjazd do Bałtowa
Stowarzyszenie ”WIR” -Wiejska Inicjatywa Rozwoju zorganizowało wyjazd studyjny pn. .” Edukacja ekologiczna, a przykłady dobrych praktyk w oparciu o utworzenie klastrów i organizacji questingu w gminie Bałtów” dla 15 osób z obszaru LGD w dniach 14-16.05.2015 r.
W roku 2004 w gminie ze względu na likwidację wielu zakładów pracy w najbliższej okolicy było bardzo wysokie bezrobocie, wiele osób opuściło ten region i już nie powróciło. Brak zakładów pracy, niekorzystne warunki przyrodniczo-glebowe ograniczające produkcję rolniczą, totalny marazm zmusił lokalne społeczeństwo do poszukania jakieś innej, nowej drogi rozwoju gminy. Powstało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów, jej członkowie postanowili wykorzystać atrakcyjne warunki przyrodnicze obszaru, dziedzictwo historyczne, w tym ślady występowania dinozaurów oraz możliwość ubiegania się o środki unijne. Efektem wielu starań, ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu trzech sektorów: gospodarczego, społecznego i publicznego powstał największy kompleks turystyczny w Polsce pod nazwą Klaster Szwajcaria Bałtowska. Na powierzchni ok. 120 hektarów turysta ma zapewnione atrakcje przez cały rok. Gwoździem programu są dinozaury, możemy je podziwiać podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej w skali 1:1, jest Prehistoryczne Oceanarium, Kino Emocji 5D, wesołe miasteczko, Zwierzyniec Bałtowski, spływ tratwami po rzece Kamiennej, Wioska Czarownic, która w zimie jest Wioską Świętego Mikołaja, pięć tras narciarskich z pełną infrastrukturą, organizowane są warsztaty rękodzielnicze, wypieku chleba, można podziwiać stary młyn w którym znajduje się galeria prac lokalnych twórców.
Gmina Bałtów jest również stolicą polskiego questingu czyli gier terenowych podczas których uczestnik odkrywa lokalne dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturalne. W gminie jest 14 ścieżek questingowych, my braliśmy udział w jednej pn „Z pszczołami za pan brat”. Podczas Questu rozwiązywaliśmy różne zagadki, dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek o pszczołach np. jedna pszczoła w trakcie swojego życia zbiera cztery łyżeczki miodu.
Obecnie w kompleksie pracuje ok. 300 osób, nie ma bezrobocia, ale mieszkańcy mają kolejne pomysły, liczą na nowe środki z Unii Europejskiej, które przyniosą nowe inwestycje i nowe miejsca pracy. Rozwój gminy ciągnie za sobą rozwój całego obszaru. W sąsiedniej gminie Ostrowiec Świętokrzyski zwiedzaliśmy jedyne w Polsce prehistoryczne kopalnie wydobycia krzemienia, które mają ok. 5000 lat w Krzemionkach. Ten projekt również uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych. Unikatowe podziemia, wystawy, rekonstrukcja dawnej osady to również atrakcje dla turystów.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli pod wielkim wrażeniem rozwoju gospodarczego tego obszaru jedyny mankament to niestety dojazd, brak obwodnic i dróg dwupasmowych powoduje wiele utrudnień.










