Wyjazd studyjny do Niemiec
Notatka z wyjazdu studyjnego w dniu 20.08.2011 r
Celem głównym zapisanym w Lokalnej Strategii Rozwoju jest „Rozwój turystyczny w oparciu o czyste i różnorodne środowisko przyrodnicze i kulturalne” w związku z powyższym Stowarzyszenie” WIR” –Wiejska Inicjatywa Rozwoju z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim zorganizowało dla grupy 45 osób w dniu 20 sierpnia 2011 r wyjazd studyjny pn.”Przykłady kompleksowej oferty turystycznej w Niemczech”.
Celem wyjazdu była odpowiedź na pytania : co to jest markowy produkt turystyczny i jak wygląda kompleksowa oferta turystyczna?
Pierwszym punktem programu był średniowieczny zespół pocysterski w Chorin wokół, którego wybudowano kompleksową ofertę turystyczną. Obiekt jest dostępny dla turystów w wyznaczonych godzinach , jest informacja turystyczna w której można kupić materiały w języku polskim, drobne upominki i produkty lokalne, wokół wyznaczono trasy piesze i rowerowe z punktami postojowymi, na miejscu funkcjonuje baza gastronomiczna i noclegowa. Ponieważ klasztor położony jest nad jeziorem można skorzystać z atrakcji związanych z turystyką wodną, przygotowane są parkingi, toalety dla zwiedzających, wszędzie panował ład i porządek. Jedynym minusem, na który zwrócili uwagę uczestnicy szkolenia , że obiekt otrzymał wsparcie z UE to napisy zorganizowanych wystaw tematycznych są tylko w języku niemieckim. Klasztor cystersów w Chorin znajduje się na Europejskim Szlaku Cystersów, na obszarze Lokalnej Grupy Działania podobny obiekt występuje w Marianowie. Uczestnicy szkolenia mięli więc możliwość porównania oferty turystycznej w obu tych przypadkach.
Drugim obiektem była jedna z czterech funkcjonujących, a zarazem najstarsza w Niemczech podnośnia statków w Niderfinow z roku 1934 . Podnośnia w ciągu 5 minut przenosi jednostki pływające z części kanału ODRA- HAWELA na rzekę Odra, różnica poziomów bagatela 36 metrów. Zabytek techniki wzbudził ogromne zainteresowanie, ze względu na ograniczony czas nie mogliśmy skorzystać z oferty przejażdżki statkiem i jego unoszenia w specjalnej wypełnionej wodą wannie. Uczestnicy wyjazdu mogli również się przekonać, że obiekt ten spełnia wszystkie wymogi produktu turystycznego. Zarówno infrastruktura jak i usługi w pełni zaspokajają obsługę ruchu turystycznego.
Po obiedzie w drodze powrotnej pokazano najważniejsze obiekty w Prenzlau, z przykrością stwierdziliśmy ,że w pobliżu tych obiektów nie ma wyznaczonych parkingów dla autokarów.
Wyjazd studyjny dofinansowany został ze środków unijnych z programu „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” realizowanego w ramach działania Oś 4Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego uczestniczyli w mini konkursach, gdzie każdy z przedstawicieli gmin odpowiadał na jedno z 6 pytań: Wymień co najmniej 3 jeziora występujące na obszarze LGD, Wymień co najmniej 3 obiekty zabytkowe występujące na obszarze LGD, Wymień 2 zakony, które istniały w średniowieczu na obszarze LGD, Wymień co najmniej 3 gminy (członków LGD) na obszarze których występuje NATURA 2000, Wymień co najmniej 3 organizacje pozarządowe występujące na obszarze LGD, Wymień co najmniej 3 obiekty związane z dziedzictwem przyrodniczym występującym na obszarze LGD. Był to test sprawdzający wiedzę o znajomości LGD i LSR, wszyscy poprawnie odpowiedzieli na zadane pytania i otrzymali nagrody w postaci torby, kubka, długopisów- gadżety wydrukowane przez Stowarzyszenie „WIR”- Wiejska Inicjatywa Rozwoju.
Wskaźnikiem produktu było uczestnictwo 45 osób w jednym wyjeździe studyjnym, wskaźnik rezultatu przeprowadzono na podstawie ankiet przed wyjazdem szkoleniowym i po wyjeździe.

























