Znasz li swój WIR - wokół Jeziora Miedwie - dziedzictwo historyczno-przyrodnicze, a inwestycje dofinansowane ze środków unijnych
Stowarzyszenie ”WIR” -Wiejska Inicjatywa Rozwoju zorganizowało dniu 22 sierpnia 2019 r. szkolenie pn. Znasz li swój WIR - wokół Jeziora Miedwie - dziedzictwo historyczno-przyrodnicze, a inwestycje dofinansowane ze środków unijnych”. Celem szkolenia było poznanie dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego na obszarze trzech gmin: Kobylanka, Stargard, Warnice oraz pokazanie inwestycji, które otrzymały dofinansowanie unijne w ramach Leadera. Trasa wiodła wokół Jeziora Miedwie piątego pod względem wielkości jeziora w Polsce, drugiego po J. Dąbie w województwie Zachodniopomorskim. Oprócz bogatej fauny i flory z sieją miedwiańską na czele (gatunek autochtoniczny) położonych jest tu wiele miejscowości o średniowiecznym rodowodzie, w których zachowały się cenne zabytki, a dzięki środkom unijnym wybudowano infrastrukturę rekreacyjno- turystyczną.
W Strzyżnie gmina Stargard w kościele filialnym pw. M.B. Częstochowskiej z XV wieku pokazano niezwykle cenne tabernakulum z XV wieku, które otrzymało dofinansowanie ze środków PROW na lata 2014-2020.
W Wierzbnie gmin Warnice w ramach PO RYBY 2007-2014 i PO Rybactwo i Morze 2014-2020 powstała infrastruktura rekreacyjno-turystyczna w postaci plaży, pomostu, budynku socjalnego, siłowni zewnętrznej i placu zabaw. Będąc w Wierzbnie nie sposób pominąć kościoła pw. św. Józefa z XV wieku z barokowym i renesansowym wyposażeniem, który jest jednym z najpiękniejszych, zachowanych kościołów w województwie. Kolejnym ciekawym obiektem był położony na wzgórzu wiejski kościółek w Koszewku gmina Stargard pw. Niepokalanego Poczęcia z XV wieku wraz z wyposażeniem, do którego zalicza się najstarsze w regionie witraże herbowe, kościół stoi w sąsiedztwie pałacu z XIX wieku wybudowanego przez rodzinę von Bonin.
W Kunowie gm. Kobylanka w kościele pw. Królowej Polski z XVI wieku wszystkich zachwycił monumentalny, zabytkowy ołtarz wraz z amboną. W Bielkowie gmina Kobylanka świetlica wiejska otrzymała dofinansowanie ze środków PROW 2007-2014, ale nie ona była przedmiotem pokazania tylko przedstawiona historia mieszkańców z dawnych Sąsiadowic okręg Lwowski. Z inicjatywy OSP i dzieci powstał film, który opowiada o grupie 200 osób, której losy powojenne związane zostały z Bielkowem. Najstarsi mieszkańcy wspominają swoje dzieciństwo, naukę w szkole, tradycje wyniesione z domu i tułaczkę ze „starej ojczyzny” do „nowej”. Inicjatywa jest godna naśladowania - historia przodków zapisana w postaci filmu, jak również wielu zdjęć. Część tych materiałów była prezentowana w remizie strażackiej i w kościele. Wśród mieszkańców Bielkowa był jeden z bohaterów filmu, który wspominał także obiekt kultu w Sąsiadowicach płaskorzeźbę Św. Anny Samotrzeciej był przekonany, że obiekt ten zaginął. Okazało się, ze w lipcu 1946 roku Karmelici wywieźli bezcenny skarb, a obecnie po odbudowaniu kościoła powróciła kopia płaskorzeźby . Opowiedział nam o tym Pan Mirosław Opęchowski z wykształcenia historyk sztuki, który był naszym przewodnikiem po obiektach zabytkowych.
W Morzyczynie i Zieleniewie gmina Kobylanka wybudowano infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną dofinansowaną z PROW na lata 2007-2014, PO RYBACTWO I MORZE 2014-2020, PROW 2014-2020. W ramach środków dofinansowano siłownię zewnętrzna, plac zabaw, część promenady, wyposażenia campingu. W Zieleniewie jeden z naszych beneficjentów przygotował grilla na innowacyjnym urządzeniu wędzarnio - grillu. Na zakończenie przygotowano pytania, które były podsumowaniem szkolenia, laureaci otrzymali nagrody w postaci gadżetów.